Soukup Josef 17.5.1914 – 20.10.1989 „Velký náčelník“

Josef Soukup se narodil 17.5.1914 v Jakubově, kněžské svěcení přijal 5.7.1938 v Brně. Působil v Olejnici, Žatčanech, Šlapanicích, Tvarožné, jako ekonom v kněžském alumnátě v Brně……

N a Starém Brně, v Brně Králově Poliv Pnských Dubénkách, v Brně na Petrově, v Drnholci, Žďárci a v Dolních Loučkách. Zemřel 20. října 1989v Dolních Loučkách, kde byl pohřben.

 

Poznal jsem „Velkého náčelníka“v jarních měsících šedesátého osmého roku. Pracoval jsem tehdy ještě ve Zbrojovce a připravoval jsem se do semináře. Po práci jsem chodil na „Služby“ na Petrově 1 pomáhat rozmnožovat tiskoviny. Dvě místnosti v přízemí byly královstvím otce Josefa a přicházelo tam tehdy mnoho lidí, kterým záleželo na církvi. Neodradilo je ani to, že už si užili léta věznění.

Otec Josef byl v té době duší obnovující se pastorace, zvláště dětí a mládeže. Jako „Velkého náčelníka ho zná mnoho tehdejších dětí a dospívajících. Díky jeho soutěžím děti obnovovaly kříže a Boží muka, zdobily kapličky a hroby… A mnoha mladým dal svými přednáškami oroentaci na celý život.

Snad mohu přidat, co se o něm traduje z doby po únoru 1948, kdy církev vystoupila proti členství v KSČ. Státní úředník ho varoval, že by se mohl při zpovědi dopustit trestného činu. Otec Josef odpověděl: „Já s tím nemám problém.“ Úředník: „Tak si to vyzkoušíme. Jdu k vám ke zpovědi a zpovídám se: Jsem v KSČ.“ Otec Josef: „Považujete to za hřích?“ – Úředník: „Ne, jsem na to hrdý!“ – Otec Josef: „Tak proč se z toho zpovídáte?“ – Úředník: „Tak znovu. Jsem v KSČ!“ – Otec Josef: „Považujete to za hřích?“ – Úředník: „ Ano!“ – Otec Josef: „Tak to jste špatný komunista!“

Napsat komentář